Nyhet! Vi har lansert ny nettside. Del gjerne feedback enten på epost eller på Jodel.

Annonsere?

Bråk mellom Kjelleren og UKEN: Risikerer stengte barer

UKEN og kjellergruppene står i en konflikt som i verste fall kan ramme studentfestivalen. – Vi jobber for å finne en løsning som fungerer godt for alle involverte, sier partene.
Foto: Oskar Bondkall
Foto: Oskar Bondkall
Foto: Oskar Bondkall/Foto NHHS

Kjelleren er forbundet med god drikke og god stemning, men de seneste par ukene har stemningen i underetasjen vært alt annet enn god.

Bulle er kjent med at det pågår en konflikt mellom kjellergruppene og UKEN, kort tid før den populære studentfestivalen går av stabelen.

Konflikten kan i verste fall ende med å påvirke UKEN-festivalen, som finner sted i mars. Ifølge Bulles kilder blant medlemmer i kjelleren har både de individuelle kjellergruppene og UKEN truet med å holde dørene stengt under og etter arrangementene. 

Jobber mot løsninger

Kjernen i konflikten er fordelingen av overskuddet generert av drikkesalg i kjellerbarene under de mange arrangementene som vil finne sted under festivalen, samt bruk av krysselister.

UKEN og Kjellerstyret, som består av valgte representanter fra de ulike kjellergruppene, skal flere ganger ha holdt møter og samtaler for å forsøke å finne en løsning. Disse samtalene pågår fremdeles.

"Som under tidligere UKEN-er har UKEN en overordnet avtale med alle kjellerrom. Formålet med denne er å sikre tydelige rammer for bardrift og bruk av lokalene under UKEN, slik at vi ivaretar trygg og forsvarlig gjennomføring av arrangementet”, skriver UKEN og Kjellerstyret i en felles uttalelse til Bulle. 

“Dette er en avtale UKEN og kjellergruppene utformer sammen. Nå jobber vi for å finne en løsning som fungerer godt for alle involverte", skriver partene videre.

Bred misnøye

Ifølge flere kilder i kjelleren som Bulle har snakket med, er det dog betydelig friksjon mellom partene. Dette blant annet ettersom både UKEN og kjellergruppene angivelig har budsjettert for sine respektive forslag i sine budsjetter.  

Ut ifra hva Bulle har erfart fra kildene i Kjelleren, vil UKEN angivelig ha halvparten av overskuddet fra drikkesalg i kjellerbarene under arrangementene sine. Samtidig vil de også angivelig forby kjellergruppenes medlemmer å betale for egen drikke gjennom krysselister, der drikken gjerne selges til innkjøpspris.

Dette har skapt misnøye hos kjellergruppene og deres medlemmer, som er ansvarlig for drift av barene. 

Ansvarlig redaktør i K7 Bulletin, Oskar Bondkall, er frivillig i UKEN og har ikke hatt redaksjonell innflytelse på denne artikkelen.

Relaterte innlegg

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram